Про рок-оперу «Тарас Бульба»
14 жовтня в Києві буде впереше виконана концертна версія рок-опери «Тарас Бульба»
Опис сюжету
Місце дії – сучасна Україна
Час дії – 2014-2015 р.
Тарас, головний герой рок-опери, – наш сучасник-українець, полковник у відставці, якого вир 2014 року приводить у центр найбурхливіших подій, що переживає суспільство.
Зірвавши з навчання своїх синів Остапа та Андрія, він разом з ними спочатку їде в Київ на Майдан, де як колишній військовослужбовець приймає на себе командування частиною оборони Майдану. Звісно, що саме Тарас у лютому закликає побратимів-майданівців до зброї, розуміючи, що іншої можливості захиститися в них немає. А потім разом з Остапом він йде добровольцем на війну і очолює загін розвідників.
Тим часом Андрій, який свідомо обирає в житті шлях ненасильства, після першої ночі штурму Майдана змушений був покинути батька і брата і поїхати до Донецька, дізнавшись, що Оксана, яку він кохає до нестями, важко захворіла.
Після розлуки від Андрія довгий час не має жодної звістки. А Тараса, до якого з дитинства приліпилося прізвисько «Бульба» і який давно відчуває якийсь міцний, майже містичний зв’язок з гоголівським персонажем, мучать жахливі сновиди. Уві сні він бачить себе козацьким кошовим отаманом і то вбиває на полі бою зрадника Андрія, то опиняється серед натовпу при страті Остапа. Врешті-решт, Тарасу стає ясно, що всі головні події його життя ніби скопійовані з літературного прототипу і розуміє, що попереду його чекають ті ж самі випробування.
Рокові обставини дійсно втручаються в його життя: саме Тарас і Остап ненавмисно стають причиною загибелі Оксани, і це штовхає Андрія на шлях помсти. Він йде до лав російських найманців і незабаром призначає Остапу зустріч на нейтралці, жадаючи вбити того, хто винен в смерті його коханої. В останню мить в ситуацію втручається Тарас…
Чи зможе він подолати роковий зв’язок зі своїм прототипом? Чи зісковзне на ті рейки, що ніби визначені йому долею, і знову втратить обох синів? Чи зможемо ми самі подолати ті кола, якими ходимо десятиліттями і віками?

"Лібрето до рок-опери «Тарас Бульба», створене Дмитром Терновим, є цікавою інтерпретацією класичного сюжету на грунті нинішньої реальності. Тараса із синами Остапом та Андрієм ми бачимо у вирі драматичних подій сучасної України – Революція Гідності, війна з московською навалою, - і такий рімейковий перегук з героїкою історичних подій видається доволі вдалим і актуальним. У гармонійному поєднанні з адекватним музичним диханням твору є всі підстави сподіватися на з’яву непересічної української рок-опери – дефіцитного жанру в нашому мистецтві."

"Сюжет цієї опери - "Тарас Бульба" братів Радзецьких/Дмитра Тернового - безжально трагічний, і трагедія настає в такому вигляді, в якому не очікуєш. Це означає, що сюжет цієї опери безжально правдивий. Гадаю, багатьом з нас потрібна така правда, покладена на таку музику. Слухаймо. Думаймо."

"Прочитав ТАРАСА. Сильна робота! Збудила серце. Місцями ком до горла, місцями здається, що музику чую. Текст на часі, як ніколи. Він дає багатоформатні можливості втілення: в музиці, режисурі, візуалізації. Нова українська опера - неабияка подія. Вітаю! І чекатиму..."

"Хто не любить гоголівського Тараса Бульбу? Хто не злився на люльку, що загубив Тарас? Хто не плакав, коли Бульба нахилився за тою чортовою люлькою? Усі ці емоції будуть у читачів (чи глядачів) історії від Дмитра Тернового. Я сам, за вдачею скоріше «Андрій», переїхав за тисячу кілометрів на схід України зі Львова заради кохання. Але вчинив би, як Остап".

"Надзвичайно цікаво, що це не просто сучасний римейк гоголівського тексту, а унікальний авторський твір, чому насамперед сприяє "переписаний" фінал. Та й характери персонажів є цілком ексклюзивними. Вдала і форма п'єси: віршований текст органічно співіснує з прозовим, а фольклорні вмонтування додають твору ще більшої зворушливості. Вражають і паралелі - від твору Гоголя, шевченківських історичних поем до слов'янського епосу (часом звучать ноти "Слова о полку Ігоревім" і т. д.). П' єса позиціонована як лібрето для опери, і деяка героїчна піднесеність тут є дуже доречною. Треба сказати, що "Тарас Бульба", як і усі інші твори Дмитра Тернового, є вкрай актуальним. Це цікава і близька кожному українцеві історія, яка неодмінно має бути поставлена на сцені".

"Новітнє перепрочитання класичного твору Гоголя «Тарас Бульба» у форматі рок-опери, як на мене, цікавий досвід не лише для творців проекту, але й сучасної української культури загалом. Події козацьких часів, адаптовані під реалії подій Революції Гідності та війни з Росією, зазвучали новими сенсами і змістом. Втім, тематичний дискурс не змінився: українська героїка, природа відваги, честі, гідності та жертовності, - основоположні засвди, на яких тримається незалежна УКРАЇНА як ідея й історико-політичний державний проект. Окремої уваги заслуговує і музична складова опери, авторства братів Радзецьких, яку мені довелося почути в демо-записі: якісний прог-рок з чудово витриманою драматургією і належною патетикою. Чекаю!"

"Вперше у житті, читаючи лібрето, я реально чув барабани і майже фізично відчував ритм слова, покладеного на музику. Мені найбільше хотілося, щоб ЦЕ не було реплікою Гоголя, а було абсолютно самостійним сюжетом, нехай і з алюзіями до "старшої Едди". На щастя, саме так і сталося. Коли я, людина з сьогоднішнього, швидкого і сумбурного світу, зупиняю все навколо заради того, щоб зронити сльозу на цей текст, — звичайно, і тому, що все це дуже близько, і до серця, і за часом, — я отримую саме той імпульс духовного оновлення, який може дати лише справжнє мистецтво. Є персонажі, які залишаються загадками, і я до кінця не розумію, вони pro або contra?! Іншим ти подумки даєш поради, як вчиняти, але розумієш, що не дай Боже опинитися в цей момент на їхньому місці і що всі твої поради не мають жодного сенсу... Я не був впевнений, беручись за текст, нехай навіть написаний Майстром, що зможу осилити його уявою, без музики, без голосу, але як з'ясувалося, майже одразу музика і голоси виникли самі собою, достатньо було лише вчитатися…"

"Дмитро Терновий переносить гоголівських героїв у наш час, знімаючи питання «Чий Гоголь?». Автор не сумнівається, що Тарас Бульба вийшов би з нами на Майдан. Думаю, і Гоголь би з нами вийшов. Мені подобається відкритий фінал, який можна домислювати самостійно, маючи історичну перспективу та надію на майбутнє".

Проект “Написання музики та лібрето до рок-опери «Тарас Бульба» проходив за підтримки
